Jan Maślanka

Drukarnia Vacat powstała w 1989 r. Jej założycielem i dyrektorem był ś.p. Jan Maślanka (1942-2012)

Drukarnia VACAT rozpoczęła swoją działalność w lutym 1989 roku. Początki działalności były trudne. Park maszynowy stanowiła jednokolorowa maszyna drukująca Romayor i gilotyna. Jednak determinacja właściciela, który pomimo ograniczonych środków podejmował nawet najtrudniejsze zlecenia oraz doskonała jakość produktów sprawiły, że ilość zamówień systematycznie się zwiększała, co z czasem wymusiło zakup nowych maszyn, a co za tym idzie – konieczność wynajmowania kolejnych pomieszczeń i zwiększania zatrudnienia.

Przez 16 lat Drukarnia prowadziła działalność w rozproszeniu, wynajmując lokale produkcyjne w kilku miejscach w Krakowie aż do 2005 roku, kiedy to cała produkcja została scalona w wybudowanym od podstaw nowoczesnym obiekcie o powierzchni 1600 m². Budowa budynku produkcyjnego, z biurami oraz obszernym zapleczem parkingowym została sfinansowana wyłącznie ze środków własnych – zysku wypracowanego od początku działalności. Rozsądne zarządzanie pod okiem ś.p. prezesa Jana Maślanki (1942-2012), a obecnym Stanisława Łętochy, spowodowało jej rozwój od w dosłownym znaczeniu „firmy wywodzącej się z garażu” po małe przedsiębiorstwo posiadające własny, imponujący park maszynowy, nieruchomość. Inwestycje przeprowadzane są planowo ze środków własnych oraz zewnętrznych źródeł finansowania w postaci dotacji z Unii Europejskiej.

Na przestrzeni 22 lat zatrudnienie stopniowo zwiększało się w latach 2005-2011. Obecnie Drukarnia zatrudnia 19 osób, z czego 90 % to wysoko wykwalifikowani specjaliści z zakresu poligrafii posiadający kierunkowe wykształcenie poligraficzne, zaś 10% to pracownicy biurowi i profesjonalny zespół grafików, który zajmuje się przygotowaniem materiałów do druku.